• 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości.

          • Dziesiaj w naszej szkole obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Podczas uroczystego apelu uczniowie naszej szkoły godnie uczcili 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W trakcie tej doniosłej uroczystości wszyscy uczniowie zaśpiewali pełną wersję hymnu państwowego przyłączając się tym samym o 11.11 do ogólnopolskiej akcji #Szkoładohymnu oraz wysłuchali programu artystycznego przygotowanego  przez uczniów z klasy VII. Ten wyjątkowy dzień  uświetniły również występy wokalne uczniów klasy V, VI oraz II.

          • Wyjście do biblioteki i teatrzyk o magicznych słowach.

          • W dniu dzisiejszym dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziły bibliotekę. Na miejscu czekały same niespodzianki :) teatrzyk o magicznych słowach. Przedszkolaki z zapartym tchem słuchały opowiadania, następnie ozdabiały motyle, które później mogły zabrać do domu. Dziękujemy za zaproszenie i zachęcamy rodziców wraz z dziećmi do ponownego odwiedzenia tego magicznego miejsca.

          • Ciekawa lekcja o mieszkańcach lasu.

          • Mieliśmy dzisiaj przyjemność gościć w naszej szkole wyjątkową osobę. Pani leśnik z Koła Łowieckiego "Kuropatwa" w Żołyni przeprowadziła dla uczniów klas I-III ciekawą lekcję. Omówiła zwierzęta żyjące w naszych lasach, ich wygląd, tryb życia oraz odżywianie. Przywiozła duże plansze i gablotę dźwiękową, dzięki której dzieci mogły posłuchać prawdziwych odgłosów zwierząt. Dodatkową atrakcją okazały się poroża łosia, jelenia i sarny, które dzieci mogły dotknąć i sprawdzić ile ważą w rzeczywistości. Na koniec Pani leśnik zachęciła uczniów do dokarmiania zwierząt i podarowała szkole piękny karmnik z nasionami słonecznika na początek. Bardzo dziękujemy za ciekawe spotkanie!

          • Bezpłatny Generator Zdjęć do Legitymacji

          • Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego przypominamy, że uczniowie Państwa szkoły mają możliwość bezpłatnego korzystania z Generatora Zdjęć do mLegitymacji lub tradycyjnej legitymacji szkolnej.

            Bezpłatny Generator Zdjęć pozwoli uzyskać taką fotografię, która spełni wszystkie kryteria zdjęć do mLegitymacji lub legitymacji szkolnej. Fotografię można samodzielnie wykonać w domu. Jedyne, czego potrzebujesz to smartfon. Załaduj zdjęcie ze swojej galerii lub wykonaj nowe, a Bezpłatny Generator Zdjęć zadba o to, by fotografia była dobrze wykadrowana i przycięta. Nie musisz martwić się o tło ‒ narzędzie automatycznie je usunie. Trzeba pamiętać, by przed wykonaniem zdjęcia zdjąć czapkę lub inne nakrycie głowy.

             

            Bezpłatny Kreator Zdjęć do mLegitymacji można znaleźć pod adresem:

            https://passport-photo.online/pl/zdjecie-do-mlegitymacji

             

            Bezpłatny Kreator Zdjęć do tradycyjnej legitymacji szkolnej dostępny jest pod adresem:

            https://passport-photo.online/pl/edytor-zdjecia-do-legitymacji-szkolnej

             

            Obsługa Bezpłatnego Kreatora do zdjęć jest bardzo prosta i na pewno każdy sobie z nią poradzi. Jak skorzystać z Bezpłatnego Generatora do zdjęć?

            1. Wejdź w przeglądarkę internetową w swoim telefonie, a następnie skorzystaj z linku https://passport-photo.online/pl/zdjecie-do-mlegitymacji.
            2. Wciśnij przycisk “Zrób zdjęcie” lub wybierz fotografię zapisaną na Twoim smartfonie.
            3. Wciśnij przycisk z napisem “Pobierz”.
            4. Zapisz zdjęcie na urządzeniu, z którego korzystasz.

            Fotografia do legitymacji musi spełniać kilka podstawowych kryteriów:

            • osoba widoczna na zdjęciu powinna patrzeć w kierunku obiektywu,
            • twarz osoby pozującej do zdjęcia ma być ustawiona prosto,
            • oświetlenie twarzy powinno być równomierne.

            Tak przygotowaną fotografię można wykorzystać do mLegitymacji lub tradycyjnej legitymacji szkolnej, którą będziesz się identyfikował. Jak widzisz, cały proces przygotowania zdjęcia jest niezwykle łatwy i zajmuje nie więcej niż minutę!

          • Centrum Nauki Kopernik w Białobrzegach na Podkarpaciu

          • Naukobus z Centrum Nauki Kopernik wraz z nowym rokiem szkolnym odwiedza kolejne szkoły i uczniów w kraju. Mobilna i interaktywna wystawa pod nazwą „Eksperymentuj!”, którą Naukobus wiezie na swoim pokładzie pozwala dzieciakom na naukę poprzez zabawę. W piątek 4 listopada Naukobus gościł w Zespole Szkół im. Adama Mickiewicza w Białobrzegach. W tym dniu uczniowie klas VI-VIII naszej szkoły mieli przyjemność  odwiedzić wystawę oraz skorzystać nieodpłatnie z interaktywnych eksponatów, poeksperymentować z edukatorami z Centrum Nauki Kopernik oraz  odkrywać zjawiska przyrodnicze. Taki sposób nauki przez zabawę wszystkim się bardzo podobał.

          • Szkoła pamięta 2022

          • Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami, wychowawcami włączyli się w akcję „Szkoła Pamięta”. Jest to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

            Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności lokalnej.

            Uczniowie wraz z wychowawcami odwiedzili nasz parafialny cmentarz, posprzątali zapomniane groby, uczcili pamięć bliskich zmarłych, ale też zapalili znicze na grobie zapomnianego, ale niedawno „ odkrytego” znanego kartografa, urodzonego w Nowym Sączu, pracującego w Limanowej, Teofila Szumańskiego, którego mogiła znajduje się na naszym parafialnym cmentarzu w Budach Łańcuckich.

            W ramach akcji „ Szkoła Pamięta”, nauczyciel historii w naszej szkole   opracował prezentację dotyczącą lokalnych bohaterów, o których młode pokolenie szczególnie powinno pamiętać, m.in. o wspomnianym już kartografie T. Szumańskim, płk Wojnarze    z Białobrzegów, Bronisławie Górskim, który zginął w 1940 r. jako ofiara zbrodni katyńskiej.

          • SKRZYNKA PROBLEMÓW SZKOLNYCH

          • W naszej szkole funkcjonuje ,,skrzynka problemów szkolnych”, która znajduje się
            w wiatrołapie budynku.  Za jej pośrednictwem każdy uczeń może zgłaszać sformułowane pisemnie wnioski, uwagi czy propozycje. Obecność skrzynki zapewnia dyskrecję.

            Do ,,skrzynki problemów szkolnych” dzieci i młodzież z naszej szkoły mogą wrzucać:

            • Listy dotyczące wszystkiego, czego nie lubią, czego się obawiają, co ich niepokoi, co chcieliby zmienić, co ich denerwuje, o czym boją się powiedzieć wprost: o kolegach, nauczycielach, o sobie
            • Swoje pomysły, propozycje i sugestie dotyczące życia szkoły i działalności szkolnych organizacji
            • Swoje podziękowania i inne ciepłe słowa dla członków społeczności szkolnej

            Dzięki tej skrzynce uczniowie mają możliwość podzielić się informacjami o problemach naszej szkoły, swojej klasy czy też swoich  rówieśników, o których dorośli często nie mają pojęcia. W ten sposób dajemy uczniom szansę udzielenia pomocy wielu osobom, które  doznają krzywdy, a które nie potrafią lub nie wiedzą, do kogo zwrócić się po pomoc. Dzięki listom i sygnałom wrzucanym do skrzynki możliwe jest reagowanie przez  „dorosłych”
            w sytuacjach kryzysowych, w celu zapewnienia uczniom niezbędnej pomocy i  wsparcia. Funkcjonowanie skrzynki zakłada współpracę specjalistów i nauczycieli zatrudnionych
            w szkole oraz współpracę nauczycieli z uczniami i rodzicami.

            Skrzynka stwarza nam wszystkim perspektywę na to, by w naszej szkole wszyscy czuli się bezpiecznie, by atmosfera w niej panująca służyła  nauce i prawidłowemu rozwojowi dzieci i młodzieży. Ponadto inicjatywność uczniów można wykorzystać w sposób korzystny dla rozwoju każdego ucznia i szkoły.

            Dzięki skrzynce zaufania uczniowie mogą otrzymać pomoc ze strony dyrekcji szkoły, pedagoga, nauczycieli, wychowawców i psychologa, w zależności od rodzaju zgłoszonej sprawy.

            Pisząc uczniowie podają imię i klasę (co ułatwia sformułowanie porady i przyspiesza odpowiedni sposób postępowania ).

            Więcej szczegółów w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI!

             

          • XXII Dzień Papieski - "Blask prawdy"

          • Dzisiejszego dnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel upamiętniający XXII Dzień Papieski pod hasłem „Blask Prawdy”, który przypada każdego roku w rocznicę wyboru papieża Jana Pawła II na Stolicę Piotrową – 16 października. Apel rozpoczął się występem uczennicy klasy 5, Jowity Mach, która  przepięknie zaśpiewała piosenkę zespołu Małe TGD – „Jesteś”. Następnie wszyscy obejrzeliśmy krótki dokument o życiu św. Jana Pawła II. Apel zakończył się wspólnym śpiewem ulubionej pieśni papieża Jana Pawła II – Barki oraz rozdaniem długo wyczekiwanych nagród w religijnym konkursie plastycznym, którego pomysłodawcą był ks. Michał Gurgacz. Zapraszam do zakładki KONKURSY!

          • Uczniowie klasy pierwszej pasowani na czytelnika.

          • Dziś uczniowie klasy pierwszej zostali pasowani na czytelników. Oficjalnie mogą korzystać z zasobów naszej biblioteki szkolnej w której znajduje się wiele ciekawych pozycji zarówno lektur jak książek dotyczących zainteresowań dzieci. Po przypomnieniu zasad panujących w bibliotece, dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i mogły wypożyczyć bajki które im się spodobały.

          • Podkarpacki Festiwal Agnieszki Osieckiej.

          • W środę 26 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Podkarpackim Festiwalu Agnieszki Osieckiej.Miło nam zakomunikować, że Jowita Mach z klasy 5 otrzymała wyróżnienie, a zespół muzyczny zajął 2 miejsce. Do konkursu uczniów przygotowała p.Sylwia Wojnar. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • Dzień Kanapki w klasie 1.

          • Dzisiejsze zajęcia były bardzo atrakcyjne dla dzieci. Z jednej strony miały walor edukacyjny ponieważ rozmawialiśmy o zdrowym odżywianiu a z drugiej praktyczny bo dzieci robiły własne kanapki, które bardzo im smakowały. Już pojawily się pomysły i chęci na następne warsztaty kulinarne.

          • Kampania #EUChooseSafeFood - świadome decyzje dotyczące codziennych wyborów żywieniowych.

          • Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) rozpoczął kampanię informacyjną „Wybieraj Bezpieczną Żywność” #EUChooseSafeFood. Cele kampanii to zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat roli nauki w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności oraz zachęcenie społeczeństwa do dokonywania świadomych wyborów żywieniowych. EFSA zachęca kraje UE do wsparcia kampanii w ramach lokalnych inicjatyw. Dlatego też w sierpniu br. Państwowa Inspekcja Sanitarna zainicjuje akcję edukacyjną wpisującą się tematyką w kampanię informacyjną „Wybieraj Bezpieczną Żywność”. Akcja edukacyjna  będzie realizowana jesienią. Działania te będą skierowane głównie, ale nie jedynie, do rodziców  dzieci szkolnych i przedszkolnych. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z informacjami dotyczącymi kampanii na stronie internetowej : https://campaigns.efsa.europa.eu/EUChooseSafeFood/#/index-pl oraz z materiałów udostępnionych poniżej.

            BROSZURA___SUPLEMENTY___V2.PDF

            BROSZURA___ZYWNOSC___V3.PDF

            Pismo_przewodnie(1).pdf

          • Szczepienia przeciw grypie - najważniejsze informacje.

          • Przygotowując się na sezon grypowy 2022/2023 pamiętajmy, że najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zachorowaniom na grypę i jej powikłaniom jest upowszechnianie idei szczepień ochronnych przeciwko grypie. Szczepienia przeciw grypie powinny być zalecane i wykonywane przez cały sezon jesienno-zimowy. Optymalny czas szczepienia przeciw grypie powinien mieć miejsce przed rozpoczęciem okresu zwiększonej zachorowalności na grypę, który w Polsce występuje od stycznia do marca. Ze względu na zmienność antygenową wirusa grypy, szczepienie należy ponawiać każdego roku  Grypa jest to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana wirusem grypy, występująca corocznie i przebiegająca pod postacią ostrej infekcji układu oddechowego. Przyczyną corocznych, sezonowych wzrostów zachorowań na grypę w okresie jesienno- zimowym są wirusy grypy typu A i B. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową przez kontakt bezpośredni lub kontakt ze skażonymi przedmiotami. W Polsce sezon wzmożonych zachorowań na grypę trwa od października do kwietnia następnego roku, przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem, a marcem.

               W okresie od 23 do 30 września 2022 roku zarejestrowano w Polsce ogółem 129099 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wyniosła 42,0 na 100 tys. ludności. Zgonów z powodu grypy nie odnotowano.

            Aby uniknąć zarażenia wirusem zalecane jest:

            • zaszczepić się,
            • często myć ręce,
            • kichać w chusteczki lub w zgięcie łokciowe tak, aby nie przenosić wydzieliny na dłonie, którymi często dotykamy twarzy,
            • unikać przebywania w zatłoczonych miejscach (szczególnie w czasie nasilenia sezonu grypowego),
            • unikać dotykania oczu, nosa i ust rękami, którymi dotykaliśmy np. klamek, poręczy, pieniędzy,
            • pozostać w domu w przypadku objawów choroby.

             

            Więcej informacji na temat grypy, profilaktyki oraz danych epidemiologicznych dot. zachorowań na grypę w Polsce znajdą Państwo na stronach internetowych:

            https://opzg.pl/materialy-dla-pacjentow/

            https://www.pzh.gov.pl/fakty-i-mity-na-temat-grypy/

            https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/grypa/

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Budach Łańcuckich
      • 17 224 53 29
      • Budy Łańcuckie 333 37-114 Białobrzegi Poland