• Szkoła pamięta 2022

          • Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami, wychowawcami włączyli się w akcję „Szkoła Pamięta”. Jest to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

            Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności lokalnej.

            Uczniowie wraz z wychowawcami odwiedzili nasz parafialny cmentarz, posprzątali zapomniane groby, uczcili pamięć bliskich zmarłych, ale też zapalili znicze na grobie zapomnianego, ale niedawno „ odkrytego” znanego kartografa, urodzonego w Nowym Sączu, pracującego w Limanowej, Teofila Szumańskiego, którego mogiła znajduje się na naszym parafialnym cmentarzu w Budach Łańcuckich.

            W ramach akcji „ Szkoła Pamięta”, nauczyciel historii w naszej szkole   opracował prezentację dotyczącą lokalnych bohaterów, o których młode pokolenie szczególnie powinno pamiętać, m.in. o wspomnianym już kartografie T. Szumańskim, płk Wojnarze    z Białobrzegów, Bronisławie Górskim, który zginął w 1940 r. jako ofiara zbrodni katyńskiej.

          • SKRZYNKA PROBLEMÓW SZKOLNYCH

          • W naszej szkole funkcjonuje ,,skrzynka problemów szkolnych”, która znajduje się
            w wiatrołapie budynku.  Za jej pośrednictwem każdy uczeń może zgłaszać sformułowane pisemnie wnioski, uwagi czy propozycje. Obecność skrzynki zapewnia dyskrecję.

            Do ,,skrzynki problemów szkolnych” dzieci i młodzież z naszej szkoły mogą wrzucać:

            • Listy dotyczące wszystkiego, czego nie lubią, czego się obawiają, co ich niepokoi, co chcieliby zmienić, co ich denerwuje, o czym boją się powiedzieć wprost: o kolegach, nauczycielach, o sobie
            • Swoje pomysły, propozycje i sugestie dotyczące życia szkoły i działalności szkolnych organizacji
            • Swoje podziękowania i inne ciepłe słowa dla członków społeczności szkolnej

            Dzięki tej skrzynce uczniowie mają możliwość podzielić się informacjami o problemach naszej szkoły, swojej klasy czy też swoich  rówieśników, o których dorośli często nie mają pojęcia. W ten sposób dajemy uczniom szansę udzielenia pomocy wielu osobom, które  doznają krzywdy, a które nie potrafią lub nie wiedzą, do kogo zwrócić się po pomoc. Dzięki listom i sygnałom wrzucanym do skrzynki możliwe jest reagowanie przez  „dorosłych”
            w sytuacjach kryzysowych, w celu zapewnienia uczniom niezbędnej pomocy i  wsparcia. Funkcjonowanie skrzynki zakłada współpracę specjalistów i nauczycieli zatrudnionych
            w szkole oraz współpracę nauczycieli z uczniami i rodzicami.

            Skrzynka stwarza nam wszystkim perspektywę na to, by w naszej szkole wszyscy czuli się bezpiecznie, by atmosfera w niej panująca służyła  nauce i prawidłowemu rozwojowi dzieci i młodzieży. Ponadto inicjatywność uczniów można wykorzystać w sposób korzystny dla rozwoju każdego ucznia i szkoły.

            Dzięki skrzynce zaufania uczniowie mogą otrzymać pomoc ze strony dyrekcji szkoły, pedagoga, nauczycieli, wychowawców i psychologa, w zależności od rodzaju zgłoszonej sprawy.

            Pisząc uczniowie podają imię i klasę (co ułatwia sformułowanie porady i przyspiesza odpowiedni sposób postępowania ).

            Więcej szczegółów w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI!

             

          • XXII Dzień Papieski - "Blask prawdy"

          • Dzisiejszego dnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel upamiętniający XXII Dzień Papieski pod hasłem „Blask Prawdy”, który przypada każdego roku w rocznicę wyboru papieża Jana Pawła II na Stolicę Piotrową – 16 października. Apel rozpoczął się występem uczennicy klasy 5, Jowity Mach, która  przepięknie zaśpiewała piosenkę zespołu Małe TGD – „Jesteś”. Następnie wszyscy obejrzeliśmy krótki dokument o życiu św. Jana Pawła II. Apel zakończył się wspólnym śpiewem ulubionej pieśni papieża Jana Pawła II – Barki oraz rozdaniem długo wyczekiwanych nagród w religijnym konkursie plastycznym, którego pomysłodawcą był ks. Michał Gurgacz. Zapraszam do zakładki KONKURSY!

          • Uczniowie klasy pierwszej pasowani na czytelnika.

          • Dziś uczniowie klasy pierwszej zostali pasowani na czytelników. Oficjalnie mogą korzystać z zasobów naszej biblioteki szkolnej w której znajduje się wiele ciekawych pozycji zarówno lektur jak książek dotyczących zainteresowań dzieci. Po przypomnieniu zasad panujących w bibliotece, dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i mogły wypożyczyć bajki które im się spodobały.

          • Podkarpacki Festiwal Agnieszki Osieckiej.

          • W środę 26 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Podkarpackim Festiwalu Agnieszki Osieckiej.Miło nam zakomunikować, że Jowita Mach z klasy 5 otrzymała wyróżnienie, a zespół muzyczny zajął 2 miejsce. Do konkursu uczniów przygotowała p.Sylwia Wojnar. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • Dzień Kanapki w klasie 1.

          • Dzisiejsze zajęcia były bardzo atrakcyjne dla dzieci. Z jednej strony miały walor edukacyjny ponieważ rozmawialiśmy o zdrowym odżywianiu a z drugiej praktyczny bo dzieci robiły własne kanapki, które bardzo im smakowały. Już pojawily się pomysły i chęci na następne warsztaty kulinarne.

          • Kampania #EUChooseSafeFood - świadome decyzje dotyczące codziennych wyborów żywieniowych.

          • Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) rozpoczął kampanię informacyjną „Wybieraj Bezpieczną Żywność” #EUChooseSafeFood. Cele kampanii to zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat roli nauki w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności oraz zachęcenie społeczeństwa do dokonywania świadomych wyborów żywieniowych. EFSA zachęca kraje UE do wsparcia kampanii w ramach lokalnych inicjatyw. Dlatego też w sierpniu br. Państwowa Inspekcja Sanitarna zainicjuje akcję edukacyjną wpisującą się tematyką w kampanię informacyjną „Wybieraj Bezpieczną Żywność”. Akcja edukacyjna  będzie realizowana jesienią. Działania te będą skierowane głównie, ale nie jedynie, do rodziców  dzieci szkolnych i przedszkolnych. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z informacjami dotyczącymi kampanii na stronie internetowej : https://campaigns.efsa.europa.eu/EUChooseSafeFood/#/index-pl oraz z materiałów udostępnionych poniżej.

            BROSZURA___SUPLEMENTY___V2.PDF

            BROSZURA___ZYWNOSC___V3.PDF

            Pismo_przewodnie(1).pdf

          • Szczepienia przeciw grypie - najważniejsze informacje.

          • Przygotowując się na sezon grypowy 2022/2023 pamiętajmy, że najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zachorowaniom na grypę i jej powikłaniom jest upowszechnianie idei szczepień ochronnych przeciwko grypie. Szczepienia przeciw grypie powinny być zalecane i wykonywane przez cały sezon jesienno-zimowy. Optymalny czas szczepienia przeciw grypie powinien mieć miejsce przed rozpoczęciem okresu zwiększonej zachorowalności na grypę, który w Polsce występuje od stycznia do marca. Ze względu na zmienność antygenową wirusa grypy, szczepienie należy ponawiać każdego roku  Grypa jest to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana wirusem grypy, występująca corocznie i przebiegająca pod postacią ostrej infekcji układu oddechowego. Przyczyną corocznych, sezonowych wzrostów zachorowań na grypę w okresie jesienno- zimowym są wirusy grypy typu A i B. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową przez kontakt bezpośredni lub kontakt ze skażonymi przedmiotami. W Polsce sezon wzmożonych zachorowań na grypę trwa od października do kwietnia następnego roku, przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem, a marcem.

               W okresie od 23 do 30 września 2022 roku zarejestrowano w Polsce ogółem 129099 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wyniosła 42,0 na 100 tys. ludności. Zgonów z powodu grypy nie odnotowano.

            Aby uniknąć zarażenia wirusem zalecane jest:

            • zaszczepić się,
            • często myć ręce,
            • kichać w chusteczki lub w zgięcie łokciowe tak, aby nie przenosić wydzieliny na dłonie, którymi często dotykamy twarzy,
            • unikać przebywania w zatłoczonych miejscach (szczególnie w czasie nasilenia sezonu grypowego),
            • unikać dotykania oczu, nosa i ust rękami, którymi dotykaliśmy np. klamek, poręczy, pieniędzy,
            • pozostać w domu w przypadku objawów choroby.

             

            Więcej informacji na temat grypy, profilaktyki oraz danych epidemiologicznych dot. zachorowań na grypę w Polsce znajdą Państwo na stronach internetowych:

            https://opzg.pl/materialy-dla-pacjentow/

            https://www.pzh.gov.pl/fakty-i-mity-na-temat-grypy/

            https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/grypa/

          • Sukcesy naszych uczniów w Zawodach Lekkoatletycznych

          • W dniu 27.09.2022r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Powiatowych Indywidualnych Zawodach Lekkoatletycznych, które miały miejsce w GOSiR w Białobrzegach.

             

            Kategoria Igrzyska Dzieci

            Emilia Szpunar                  I miejsce w skoku w dal

            Magdalena Bartnik            II miejsce w skoku w dal

            Anna Kulpa                        II miejsce w rzucie piłeczką palantową

            Jakub Stafiej                      II miejsce w rzucie piłeczką palantową

             

            Kategoria Igrzyska Młodzieży Szkolnej

            Nikola Migas                     II miejsce w skoku w dal

            Kasjan Golenia                 III miejsce w rzucie oszczepem

            Kacper Stafiej                   IV miejsce w biegu na 300m

            Krzysztof Kuter                 V miejsce w biegu na 1000m

             

            Emilka, Madzia, Kasjan i Nikola wzięli udział w zawodach wojewódzkich, które odbyły się na stadionie w Kolbuszowej.

            Bardzo serdecznie gratulujemy wszystkim zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów.

          • Dzień Komisji Edukacji Narodowej.

          • Dzień Edukacji Narodowej co roku obchodzimy 14 października. Święto wszystkich pracowników oświaty to dobry moment na docenienie za wykonywanie codziennych obowiązków z troską i odpowiedzialnością. W naszej szkole z okazji tego dnia odbyła się akademia przygotowana przez Samorząd Uczniowski pod czujnym okiem p. Aleksandry Majkut. Uczniowie klas starszych zaprezentowali program artystyczny, w trakcie którego przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wręczyli nauczycielom słodkie upominki, dziękując za ich pracę. Na sam koniec wszyscy wspólnie zatańczyliśmy do melodii znanej wszystkim "Belgijki". 

             

          • Pasowanie na ucznia klasy 1.

          • Dzis w naszej szkole odbyło się pasowanie na ucznia. Dla klasy 1 był to uroczysty dzień do którego dzieci długo się przygotowywały współpracując z klasą 2 która witała "nowych" uczniów naszej szkoły. Akademię rozpoczął walc w wykonaniu dziewczynek i chłopców, następnie odbyło się przedstawienie pt. " Pierwszaków ślubowanie i Pani Dyrektor porywanie". Mali artyści bardzo się starali i cała cześć artystyczna z tańcami, wierszykami oraz piosenkami wyszła pięknie, a rodzice byli dumni ze swoich pociech. Po pasowaniu czyli dotknięciu ołówkiem ramienia ucznia przez Panią Dyrektor klasa otrzymała upominki i przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcia. Dzisiejszy dzień na pewno pozostanie w pamięci i będzie przywoływał radosne wspomnienia.

          • Międzynarodowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

          • 7 października w naszej szkole, podobnie jak w wielu innych szkołach z całego świata, odbył się  Dzień Tabliczki Mnożenia. To jednodniowe święto matematyki jest dniem symbolicznym, który obchodzony jest w kraju po raz dwunasty. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób, jest okazją dla uczniów do nadrobienia "tabliczkowych" zaległości. 
            W piątek na przerwach Komisja Egzaminacyjna, złożona z uczniów klasy szóstej, sprawdzała znajomość tabliczki mnożenia wśród uczniów i dorosłych. Każdy uczestnik, który odpowiedział poprawnie na 5 pytań z jednego losu, otrzymał odznakę Eksperta Tabliczki Mnożenia - nagrodę, która jest miłą pamiątką i niezwykłą motywacją do dalszej nauki. 
            W tym dniu na lekcjach matematyki również królowała tabliczka mnożenia. Uczniowie losowali zakodowane losy szczęścia - "Tabliczki szczęścia" to zabawne kupony z przepowiednią utrwalającą mnożenie i dzielenie pamięciowe w zakresie 110. Wynikowi każdego działania przypisana jest litera alfabetu. Zadaniem uczniów było obliczenie jaki jest wynik działania, a następnie odszyfrowanie hasła - przepowiedni. Zabawy i śmiechu, przy tym, było co nie miara. Niektórzy odważnie losowali kolejne przepowiednie, inni losy brali do domów, by i domownicy "pobawili się" tabliczką mnożenia. 
            Aby przedłużyć czas świętowania uczniowie klas 4-6 przygotowali plakaty z zabawnymi wierszykami dotyczącymi tabliczki mnożenia, które zawisły na ścianach korytarzy naszej szkoły. 

          • Pierwszy druk 3D.

          • Małymi kroczkami zaczynamy działać. Oto pierwszy samodzielnie przygotowany i wydrukowany projekt medali dla pierwszoklasistów z okazji Pasowania. Nie obyło się bez niespodzianek na etapie projektowania ale medale wyszły bardzo ładne.

            #laboratoriaprzyszłości
            #pierwszydruk3D
            #dobrepraktyki

          • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

          • Jak co roku w październiku, również w naszej szkole, obchodzony będzie Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

            To dobra okazja do pokazania dorobku i potencjału biblioteki, jej pozycji w oczach uczniów i rodziców, a także zorganizowania różnego rodzaju aktywności i promocji czytelnictwa.

            W tym roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) jako hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych wybrało „Reading for Global Peace and Harmony”, które w Polsce skrócono do „Czytanie dla pokoju”.

             

            Ogłaszamy następujące AKCJE:

            1. AKCJA „Książka na życzenie”

            Do 13 października, na specjalnie przygotowanym druku, można zgłosić propozycje zakupów książkowych do biblioteki szkolnej. Każdy uczeń może zgłosić najwyżej trzy propozycje.

            Wśród uczestników akcji rozlosujemy nagrody!

             

            2. AKCJA ”Zaryzykuj… i przeczytaj”

            Zachęcamy uczniów korzystających z naszej biblioteki, aby podzielili się swoimi wrażeniami i napisali recenzję książki, którą przeczytali, aby przekonać innych do sięgnięcia po nią.

            Za najlepiej napisaną recenzję nagrody!

             

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Budach Łańcuckich
      • 17 224 53 29
      • Budy Łańcuckie 333 37-114 Białobrzegi Poland