• Wystawa Mobilna Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” w naszej szkole.

          • Wystawa Mobilna Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” odwiedziła w środę 5 kwietnia 2023r. mury naszej szkoły. Uczniowie mieli mozliwość obejrzenia i aktywnego wypróbowanania piętnastu eksponatów, pokazujących esencję tego, co można będzie zobaczyć, dotknąć i wypróbować w siedzibie Podkarpackiego Centrum Nauki.

            Czego można dotknąć?

            Większość eksponatów jest interaktywna i zachęca do samodzielnego eksperymentowania. Dzięki temu eksponaty wzbudzają ciekawość i zachęcają do zadawania pytań: Jak to jest zrobione? Jak to działa? 

            Co można poznać i zrozumieć?

            Eksponaty nawiązują do tego co można doświadczyć w PCN w myśl haseł:

            • „Świat Wokół Nas”, czyli to, co naturalne, przyroda, prawa rządzące światem, zjawiska fizyczne, chemiczne, budowa materii ożywionej i nieożywionej, systemy ekologiczne. Poprzez zabawę z eksponatami takimi jak: „Cykl życia drzewa”, „Jakie to drewno”, „Tlen” można poznać ciekawostki związane z drzewami i drewnem, a także tlenem.
            • „Nasza Cywilizacja”, czyli to, co my ludzie wytworzyliśmy korzystając z naszych umiejętności i pozyskanej wiedzy, artefakty, technika i technologia, matematyka, kultura itp. Przy pomocy eksponatów można stworzyć film animowany, poznać działanie kiwonu. 
            • „My, Ludzie”, czyli funkcjonowanie organizmu człowieka, zmysły, anatomia i fizjologia, procesy poznawcze, rozum – logiczne myślenie itd. Przy pomocy eksponatów  takich jak „Siła ludzkich mięśni”, „Kto dalej” można wypróbować siłę swoich mięśni, czy porównać swój skok, do skoków różnych zwierząt. 
          • Konkurs na Lawendową Pisankę rozstrzygnięty.

          • Uczennice klasy V wzięły udział w konkursie pt. Lawendowa pisanka, który został zorganizowany przez Centrum Medyczne w Łańcucie. Inicjatorem wzięcia udziału w akcji była Pani Marta Surmacz. 
            Wyróżnienie otrzymała Izabela Bester.

          • Charytatywny kiermasz słodkości dla małego Mikołaja.

          • Dzięki wyjątkowemu zaangażowaniu rodziców oraz uczniów w przygotowanie słodkości udało nam się zebrać aż 1900zł!!! Ogromne podziękowania dla wszystkich, którzy okazali serce i poświęcili swój czas oraz ujawnili talent cukierniczy. Było wyjątkowo słodko i pysznie.  Kwota w całości zostanie przekazana na pomoc Mikołajkowi Wilkowi walczącemu z mukowiscydozą (na zakup potrzebnego specjalistycznego sprzętu medycznego).

          • 22 marca – Światowy Dzień Wody

          • Nasza szkoła  zdobyła tytuł LAUREATA w Wojewódzkim Konkursie     w ramach realizowanego na lekcjach geografii i przyrody w klasie 4  programu „Aktywni Błękitni – Szkoła Przyjazna Wodzie”. Konkurs polegał na przygotowaniu gazetki ściennej na temat zasobów wodnych w Polsce i na świecie. Celem programu i konkursu było podniesienie świadomości uczniów na temat zagadnień związanych z ochroną przeciwpowodziową, zapobieganiem skutkom suszy, zrównoważonym korzystaniem z zasobów wodnych, ochroną wód śródlądowych i morskich.

            Znaleźliśmy się w zacnym gronie laureatów zdobywając III miejsce w województwie pośród 250 uczniów biorących udział w konkursie. Nasi uczniowie wraz z opiekunami projektu zostali docenieni za merytoryczne i ciekawe  przedstawienie tematu. Wykazali się wiedzą , pomysłowością  i  kreatywnością.

          • MIĘDZYNARODOWY KONKURS MATEMATYCZNY - KANGUR 2023

          • W czwartek 16 marca 2023r. uczniowie klas 2, 4, 5, 6, 7, 8 naszej szkoły zmierzyli się z wyzwaniem matematycznym.  Wzięli oni udział w konkursie "Kangur Matematyczny 2023". Konkurs cieszy się dużą popularnością, odbywa się od roku 1990 aż w ponad 30 krajach na świecie. Gratulujemy Waszego udziału, ponieważ to udowadnia, że myślenie logiczne i przyswojenie wiedzy matematycznej jest dla Was ważne. Zaowocuje to na pewno w życiu dorosłym. Trzymamy kciuki za uczestników!

          • Szkolenie z zakresu Pierwszej Pomocy Przedmedycznej.

          • Szkolenie z zakresu Pierwszej Pomocy Przedmedycznej! Dzisiejszy dzień był nie tylko interesujący ze względu na spotkanie z ratownikiem medycznym ale przede wszystkim wyposażył naszych uczniów w niezbędną wiedzę potrzebną do uratowania życia drugiej osobie. Ogromne podziękowania składamy Fundacja Siła Kropli im. Siostry Kingi Czerwonki za przystępnie przedstawione informacje z zakresu resuscytacji krążeniowo - oddechowej, zachowania się w sytuacji zakrztuszenia, złamania, zranienia, poparzenia, omdlenia oraz innych nagłych wypadków jakich możemy być świadkami bądź uczestnikami, a przede wszystkim za praktyczne ćwiczenia.

          • Jak prawidłowo postępować z odpadami - prelekcja dla uczniów.

          • Dziś w naszej szkole odbyło się spotkanie z zakresu zwiększania świadomości na temat prawidłowego sposobu postępowania z odpadami, segregowania śmieci i ponownego wykorzystania surowców wtórnych oraz wdrażania postaw ekologicznych dla uczniów kl. IV-VI. Prelekcja oraz prezentacja multimedialna odbyła się na zlecenie firmy Ekoline Usługi Komunalne.

          • Konkurs plastyczny "Zmiana diety dla planety" - I miejsce dla naszego ucznia

          • Mam przyjemność poinformować, że uczeń naszej szkoły - Bartłomiej Jaźwa zajął 1 miejsce w kategorii wiekowej 12 - 14 lat, w konkursie plastycznym "Zmiana diety dla planety" organizowanym przez Federację Polskich Banków Żywności oraz Lidl Polska. Bartek przygotował piękny plakat informujący o podstawowych założeniach diety planetarnej. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • Badanie postawy ciała i stóp.

          • Dziś w naszej szkole odbyły się badania profilaktyczne (dla chętnych) dotyczące komputerowej oceny postawy ciała i stóp (wykrywania i pomiaru skrzywień kręgosłupa oraz zaburzeń symetrii). Badania zostały wykonane przez Laboratorium Wad Postawy "Reha-Top" z Rabki Zdroju. W okresie dorastania bardzo ważne jest wykrywanie nieprawidłowości w ukształtowaniu postawy ciała i wykonywanie ćwiczeń korygujących.

          • Światowy Dzień Wody - konkurs na gazetkę szkolną.

          • Nasi uczniowie biorą udział w "Konkursie na gazetkę szkolną" dotyczącym ŚWIATOWEGO DNIA WODY Celem konkursu  jest przypomnienie jak cennym zasobem naturalnym jest woda i jak wielu mieszkańców naszej planety (obecnie ponad miliard ludzi na całym świecie) nadal cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Pamiętajmy o jej oszczędzaniu i o tym jak cenna jest dla nas wszystkich.
            #laboratoriaprzyszlosci

          • Konkurs biblijny: „Wierzę w Kościół Jezusa Chrystusa”

          • Troje uczniów z naszej szkoły wzięło dziś udział w konkursie biblijnym pt. „Wierzę w Kościół Jezusa Chrystusa” na etapie dekanalnym. Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Armii Krajowej w Budach Łańcuckich. Naszą szkołę reprezentowali: Łukasz Bartnik i Bartłomiej Jaźwa (7 klasa) oraz Gabriela Pelc (6 klasa)

          • „WOLNOŚĆ JEST W NAS” – udział w konkursie historycznym ( literackim) uczennicy klasy 8 KARINY MACH

          • W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 1 marca 2023 roku, zostały ogłoszone wyniki V Wojewódzkiego Konkursu Literackiego „Wolność jest w nas”. Komisja w składzie: Dominika Góra-Rygiel, Dorota Patejko, Krystyna Wojtoń dokonała oceny 73 prac konkursowych,  z 38 szkół podstawowych z województwa podkarpackiego. Konkurs swym patronatem objęli: Małgorzata Rauch – Podkarpacki Kurator Oświaty, Bogdan Rzońca – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Piotr Uruski – Poseł na Sejm RP, Piotr Babinetz – Poseł na Sejm RP, Jan Pelczar – Starosta Powiatu Krośnieńskiego, Wojciech Farbaniec – Burmistrz Gminy Rymanów.

             Cieszy wysoki poziom wypowiedzi literackich, które powstawały nie tylko w dużych miastach województwa podkarpackiego (Mielec, Stalowa Wola, Krosno, Sanok), ale również mniejszych miejscowościach takich jak: Bzianka i Sieniawa k. Rymanowa, Budy Łańcuckie,  Lubatowa, Turze Pole, Trześniów i Dydnia k. Brzozowa, Szebnie k. Jasła, Rogóżno k. Łańcuta,  Brzeźnica k. Dębicy, Grębów k. Tarnobrzega. Owa szeroka rozpiętość geograficzna jest szczególnie istotna, ponieważ świadczy o naprawdę niemałym zainteresowaniu konkursem  promującym Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – czytamy na stronie internetowej Organizatora.

            Nasza uczennica Karina reprezentowała szkołę i naszą gminę Białobrzegi, zdobywając uznanie komisji konkursowej oraz naszej społeczności.

            Konkurs_Literacki.pdf
          • Bezpieczne dzieci w sieci.

          • Luty jest miesiącem Bezpiecznego Internetu dlatego również w młodszych klasach i oddziale przedszkolnym odbyły się zajęcia dotyczące cyberprzemocy, internetowego hejtu oraz ogólnej aktywności w sieci. Najważniejszą omawianą kwestią było oczywiście bezpieczeństwo podczas korzystania z zasobów internetu.

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Budach Łańcuckich
      • 17 224 53 29
      • Budy Łańcuckie 333 37-114 Białobrzegi Poland