W dniu 11.03 odbyło się spotkanie z policjantem dla klas 1-8. Dotyczyło bezpieczeństwa na drodze, w domu i w szkole. Panowie policjanci w bardzo ciekawy sposób opowiedzieli dzieciom o zasadach bezpieczeństwa, nie tylko w codziennych sytuacjach życiowych ale również o zasadzkach, które czyhają na uczniów w świecie wirtualnym.
Aktualności
Spotkanie z policjantem i rozmowa o bezpieczeństwie.
Zbiórka artykułów dla dzieci. Wspólnie pomagamy!
Bezpieczeństwo uczniów w szkole i w przedszkolu
Po kilkutygodniowym okresie nauki zdalnej uczniowie powrócili do zajęć stacjonarnych w szkołach i placówkach. Aby minimalizować ryzyko zakażenia, niezbędne jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz zaleceń sanitarnych. Ważne jest także obserwowanie objawów chorobowych u dziecka i odpowiednie reagowanie w takiej sytuacji.
List wiceminister Marzeny Machałek do rodziców i opiekunów
– Specjaliści z zakresu chorób zakaźnych podkreślają, że w walce z epidemią dużą rolę odgrywa solidarność społeczna, w tym także decyzje podjęte przez rodziców uczniów. Dlatego zwracam się z gorącym apelem o odpowiedzialne reagowanie w przypadku zaobserwowania objawów chorobowych COVID-19 u Państwa dziecka – napisała Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Marzena Machałek w liście skierowanym do rodziców i opiekunów.
W tekście wiceminister zaznaczyła, że pozostawienie w domu dziecka z objawami chorobowymi oraz konsultacja z lekarzem to metody minimalizowania nie tyko zakażenia SARS-CoV-2, ale także innych infekcji wirusowych, w tym grypy i zachorowań grypopodobnych – Te standardowe działania profilaktyczne mają wpływ zarówno na bezpieczeństwo zdrowotne całej społeczności szkolnej oraz ograniczają nieobecności w szkole – podkreśliła wiceminister Marzena Machałek.
Sekretarz Stanu w MEiN wskazała również na zmianę w podejściu do walki z COVID-19 polegającą na wprowadzeniu w pełni darmowych testów, które można zrealizować bez skierowania od lekarza.
Wytyczne sanitarne dla szkół, przedszkoli i placówek
Od wielu miesięcy przedszkola, szkoły i placówki funkcjonują w podwyższonym reżimie sanitarnym, który regulują ogólnie obowiązujące przepisy, w tym także wytyczne MEiN, MZ i GIS. Wytyczne to zbiór zaleceń i rekomendacji, których celem jest bezpieczna oraz higieniczna organizacja zajęć w warunkach epidemii. Są w nich zawarte rekomendacje o charakterze ogólnym i szczegółowym. Zalecenia szczegółowe dotyczą: organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni, gastronomii, postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników.
W związku ze zmianą zasad kierowania na kwarantannę osób z tzw. „kontaktu” z osoba zakażoną na COVID-19 zaktualizowano Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Materiały
List do rodziców i opiekunówList_do_rodziców_i_opiekunów.docx
Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie w Ukrainie? - wskazówki, które można wykorzystać podczas rozmów z uczniami
W razie potrzeby można korzystać z porad naszych specjalistów w godzinach konsultacji, dostępnych na stronie internetowej Poradni. Psychologiczno-Pedagogicznej w Łańcucie.
Pomocne będą także poniższe linki:
https://www.youtube.com/watch?v=R5JyMmbG1PI
https://dzieciecapsychologia.pl/jak-wspierac-i-czy-rozmawiac-z-dziecmi-o-wojnie-w-ukrainie/
Wnioski rekrutacyjne - pliki do pobrania
Ferie z GOKiCz w Białobrzegach
GOKiCz w Białobrzegach zachęca dzieci i młodzież do wspólnego aktywnego spędzenia wolnego czasu w drugim tygodniu ferii zimowych.
Szczegóły oferty pod linkiem https://www.gokicz.eu/pl/2022/02/09/ruszyly-zapisy-na-ferie-z-gokicz/
Bezpieczne ferie zimowe 2022
Dziecięcy Uniwersytet Techniczny - rekrutacja na semestr letni 2022
Już 14 lutego o godz. 10:00 rusza rejestracja na nowy, letni semestr 2022 Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego organizowanego przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. Bezpłatne zajęcia przeznaczone są dla dzieci ze szkół podstawowych w wieku od 7 do 12 lat. Zapisy prowadzone są na Rzeszów (osoby z całego woj. podkarpackiego), Mielec (osoby z powiatu mieleckiego), Dębice (osoby z powiatu dębickiego), Jasło (osoby z gminy i miasta Jasło oraz gminy Skołyszyn) oraz Ustrzyki Dolne (osoby z gminy Ustrzyki Dolne).
Zapisy prowadzone są online, rozpoczną się 14 lutego o godzinie 10.00 i potrwają do 21 lutego (włącznie).
Już dzisiaj zapraszamy na naszą stronę https://dolina-wiedzy.pl/dut/uczelnia/rejestracja/, na której dokładnie opisujemy sposób rejestracji oraz na nasz profil Facebook'a - Dziecięcy Uniwersytet Techniczny
Wizyta w bibliotece.
- 1
W dniu 07.02 druga klasa była z wizytą w Bibliotece Publicznej. Pani bibliotekarka przygotowała ciekawą pogadankę na temat wartości książek. Zachęcała do regularnego czytania i odwiedzania biblioteki. Każdy wypożyczył coś ciekawego dla siebie i obiecał częściej zaglądać do biblioteki.
Konkurs literacki "Opowieści spod bieguna"
Uczniowie klasy III uczestniczyli w konkursie literackim „Opowieści spod bieguna” organizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Budach Łańcuckich. Wykazali się dobrą znajomością lektury „Anaruk chłopiec z Grenlandii”. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a najlepsi nagrody książkowe.
I miejsce – Patryk Blok
II miejsce – Miłosz Stafiej
III miejsce – Natalia Wilk
Dodatkową atrakcją wizyty w bibliotece było zapoznanie ze sposobem pisania na starej, ręcznej maszynie do pisania. Każdy uczeń pisał na niej swoje imię i nazwisko.
Rekrutacja 2022/2023
- Postepowanie_rekrutacyjne_na_rok_szk._2022-2023.pdf
- Zarzadzenie_Nr_7 2022_w_sprawie_terminow_rekrutacji_do_przedszkoli__oddzialow_przedszkolnych_i_k.pdf
- Uchwala_-_kryteria_rekrutacji_do_przedszkoli_i_oddzialow_przedszkolnych_w_szkolach_podstawowych(3).pdf
- Uchwala_-_kryteria_rekrutacji_do_klas_I_szkol_podstawowych(3).pdf
Konkurs plastyczno - filmowy " „Śnieżny Dekalog”
Komenda Powiatowa Policji w Łańcucie, informuje o zainicjowanej przez Biuro Komendy Głównej Policji kampanii informacyjno-edukacyjnej pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”, której głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa na terenach narciarskich. W ramach przedmiotowego projektu ogłoszono konkurs plastyczno-filmowy o nazwie „Śnieżny Dekalog”. Konkurs adresowany jest dla dzieci i młodzieży do lat 16 i trwa od 3 stycznia do 4 marca 2022 roku.
Zachęcając do wzięcia udziału wszystkich uczniów, poniżej przesyłam link do strony internetowej na której znajdziecie Państwo bliższe informacje oraz regulamin. https://policja.pl/pol/bezpieczenstwo-na-stoku/konkurs/28400,Konkurs-plastyczno-filmowy-Stok-nie-jest-dla-balwanow.html
Konkurs literacki - "Są gdzieś okna, które płoną cały czas"
Zapraszamy do udziału młodzieży w V edycji konkursu literackiego na temat niepełnosprawności "Są gdzieś okna, które płoną cały czas" połączonego z programem edukacyjnym na rzecz integracji społecznej (rok szkolny 2021/2022).
Celem projektu jest uwrażliwianie społeczeństwa na problemy ludzi niepełnosprawnych oraz ich relacje z osobami pełnosprawnymi.
Konkurs literacki jest przeznaczony dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz podstawowych (7 i 8 klasy). Ujęty w wykazie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie może być wpisany na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej jako szczególne osiągnięcia brane pod uwagę w procesie rekrutacji. Praca może mieć formę eseju, pamiętnika, reportażu lub opowiadania.
Prace należy wysyłać wyłącznie za pośrednictwem poczty elektronicznej (wraz z wymaganymi załącznikami) do 8 marca 2022r.
Organizatorami konkursu są: II LO im prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu oraz absolwent szkoły Krzysztof Gudzelak. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej z siedzibą w Warszawie. Współorganizatorami są również: Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK oraz Przemyska Biblioteka Publiczna im. I. Krasickiego.
Więcej informacji na temat konkursu znajdą Państwo na stronie szkoły:
http://lo2przemysl.edu.pl/a,140,konkurs-literacki-sa-gdzies-okna-ktore-plona-caly-czas
Ewentualne pytania proszę przesyłać na adres: konkurs_okna2lo@wp.pl
Z poważaniem główny koordynator V edycji Podkarpackiego konkursu literackiego ,,Są gdzieś okna, które płoną cały czas,,
Krzysztof Gudzelak
Nauczanie zdalne w klasach V-VIII
Od czwartku 27 stycznia 2022r. uczniowie podstawówek klas 5-8 i szkół ponadpodstawowych do końca ferii zimowych czyli do 27 lutego 2022r. przechodzą na naukę zdalną. Uczniowie oddziału przedszkolnego oraz klasy I-IV uczą się stacjonarnie w szkole.
Najserdeczniejsze życzenia dla Babci i Dziadka
Sukces naszej uczennicy!
Uczennica klasy IV Jowita Mach zajęła 3 miejsce w III Powiatowym Konkursie Kolęd i Pastorałek- KOLĘDOWAĆ MAŁEMU, który odbył się 20 stycznia 2022r. w Szkole Podstawowej Nr 1 w Łańcucie. Do konkursu Jowitkę przygotowała p.Sylwia Wojnar. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Karnawał w II klasie...
14 stycznia uczniowie klasy II postanowili wspólnie z Panią wychowawczynią urządzić swój własny mały karnawałowy bal przebierańców. Drugaczki wyglądały świetnie w swoich przebraniach! Wszyscy doskonale się bawili.
Bezpieczny powrót do nauki stacjonarnej.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami 10 stycznia 2022 r. uczniowie wracają do nauki w trybie stacjonarnym. Organizacja pracy w szkołach i placówkach na terenie całego kraju powinna odbywać się w reżimie sanitarnym i przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa (komunikat https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/powrot-uczniow-do-nauki-stacjonarnej-od-10-stycznia-2022-r ).
Zapewnienie bezpieczeństwa – przy optymalnych warunkach nauki – oraz dbałość o zdrowie, w tym zdrowie psychiczne, to priorytetowe cele zarówno Ministra Edukacji i Nauki, jak i całego środowiska oświatowego. Aby nauka w trybie stacjonarnym, mimo stanu epidemii, trwała jak najdłużej, zachęcamy i rekomendujemy, aby we wszystkich szkołach i placówkach zintensyfikowano działania w obszarze bezpieczeństwa sanitarnego. Są one niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa nauczycieli, uczniów i ich rodzin.
Istotny wpływ na spowolnienie rozprzestrzeniania się choroby spowodowanej kolejnymi mutacjami koronawirusa ma:
· przestrzeganie aktualnych przepisów prawa dotyczących ograniczeń, nakazów i zakazów;
· stosowanie się do Wytycznych MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych;
· aktualizacja i upowszechnienie wśród uczniów i rodziców wewnętrznego regulaminu lub procedur funkcjonowania szkoły w czasie epidemii, z uwzględnieniem specyfiki placówki, w tym realizacji zajęć pozalekcyjnych.
Przypominamy, że należy zapewnić taką organizację pracy szkoły, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych, a także ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły. Dyrektor szkoły powinien wprowadzić obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach wspólnych, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu, a uczniowie powinni ten obowiązek respektować. W najbliższym czasie kolejny raz szkoły zostaną zaopatrzone w środki ochrony indywidualnej.
Obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej (do odwołania)został uregulowany w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2021 r. poz. 861, z późn. zm.) https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210000861/O/D20210861.pdf
Zalecamy korzystanie z obowiązujących rekomendacji dotyczących bezpieczeństwa i przypominamy o kontynuowaniu upowszechniania informacji o szczepieniach (zarówno dla pracowników szkół, jak i uczniów) jako najbardziej skutecznej formie przeciwdziałania COVID-19. Działania o charakterze edukacyjnym dotyczące promowania zdrowia, aktywności fizycznej i roli szczepień w codziennym życiu powinny być obecnie stałym elementem pracy szkoły.
Więcej informacji dostępnych jest na stronie: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/bezpieczenstwo.
Przypominamy i zachęcamy nauczycieli wychowania przedszkolnego, szkół podstawowych i ponadpodstawowych do korzystania z materiałów edukacyjnych dotyczących szczepień
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/szczepienia-uczniow-od-12-roku-zycia--materialy-informacyjne
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/informacje-o-szczepieniach-przeciw-covid-19
W przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości w zakresie szczepień dzieci i młodzieży dyrektorzy oraz rodzice więcej informacji mogą znaleźć na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/szczepimysie, na profilu #SzczepimySię, a także pod numerem infolinii 989.
Z wyrazami szacunku
Departament Wychowania i Edukacji WłączającejMinisterstwa Edukacji i Nauki
Podsumowanie akcji "Razem na święta "
Szanowni Państwo,
w imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie dziękujemy za udział w akcji „Razem na Święta”. Miło nam poinformować, że w tegorocznej inicjatywie wzięło udział blisko 7 800 przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z kraju oraz ponad 100 placówek polonijnych z całego świata. Dziękujemy za udział w akcji i dobro okazane drugiej osobie.
Zachęcamy do zapoznania się z komunikatem podsumowującym akcję. Znajdą go Państwo na naszej stronie internetowej https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/prawie-7-800-zgloszen-w-akcji-razem-na-swieta--dziekujemy.
Terapeuta środowiskowy - informacja.
Jestem Terapeutką Środowiskową w Poradni Psychologicznej Centrum Medycznego w Łańcucie. Wraz z psychologiem, psychoterapeutą tworzymy zespół środowiskowej opieki dla dzieci i młodzieży od 0 do 21 roku życia. Przyjmujemy bez skierowania na NFZ.
Zmieniliśmy aktualnie adres placówki, nie znajduje się na terenie CM Łańcut ale za powozownią koło TMR-u, ul. Armii Krajowej 51 a. Numer do rejestracji Terapeuty Środowiskowego: 17 277 89 14, numer do rejestracji psychologa: 17 224 02 85
Pozdrawiam serdecznie,
Paulina Magoń
Archiwum Aktualności