,, Szkoła pamięta’’- edycja 2020
W bieżącym roku szkolnym nasza placówka włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem inicjatywy jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Akcja jest realizowana w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się na kartach historii. Nawiązuje ona do polskiej tradycji Świąt Zadusznych.Tegoroczna edycja , ze względu na obostrzenia związane z epidemią, koncentrowała się przede wszystkim na działaniach wirtualnych i multimedialnych.Realizując działania związane z udziałem w akcji nasza szkoła dołączyła do społeczności placówek pielęgnujących pamięć o historii.
Jak pisze Minister Edukacji Narodowej, zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.
Jedną z takich postaci jest Teofil Szumański- człowiek niezwykły, zasłużony dla polskiej nauki, dla polskiej niepodległości, dla Polski- nauczyciel, naukowiec, wielki patriota. Osobistość, która nigdzie nie ma swojego pomnika, w żadnym mieście nie ma ulicy czy placu nazwanych Jego nazwiskiem. Paradoks naszej historii często ,,zapominającej’’ o swoich bohaterach? Czy ,,cały’’ Szumański- niezwykle skromny za życia i po śmierci.
Celem wstępu..
Teofil Szumański, urodzony w Nowym Sączu, z wykształcenia był nauczycielem matematykiem. Rozwinął swoje umiejętności w zaskakujący sposób, tak, że jego karierę zawodową zwieńczyło uczestnictwo w Konferencji Wersalskiej oraz współpraca m.in. z takimi postaciami jak Eugeniusz Romer, który później wypowiadał się w samych superlatywach o dokonaniach Teofila na polu kartograficznym. Od 1901 roku Teofil pracował jako nauczyciel w Limanowej, a z czasem został dyrektorem tejże szkoły. Wówczas zaczął rozwijać swoje zainteresowania kartograficzne ,w rezultacie czego w 1915 roku opublikował Mapę Powiatu Limanowskiego, chwaloną jako „dzieło niewątpliwego talentu wrodzonego”. I to był początek ogromu pracy kartograficznej Teofila, który wraz z Romerem podczas kongresu opracował ponad sto map, opublikował „Atlas Kongresowy” i bardzo szybko stał się „jedną z najwybitniejszych osobistości Delegacji polskiej w Paryżu”. Następnie wpisał się do historii polskiej nauki jako współtwórca Instytutu Kartograficznego we Lwowie oraz kreator podstawowych zasad edukacji w zakresie kartografii.