Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Budach Łańcuckich biorą udział w bezpłatnych zajęciach sportowych z tenisa stołowego w ramach Projektu " Program poprawy sprawności fizycznej dzieci i młodzieży szkolnej poprzez naukę gry w tenisa stołowego".Projekt realizowany jest przez KU AZS Politechniki Rzeszowskiej, współfinansowany przez Urząd Marszałkowski w Rzeszowie. Do Projektu wojewódzkiego zakwalifikowano po jednej szkole z terenu : miasta Rzeszowa oraz powiatów: rzeszowskiego, ropczycko - sędziszowskiego, leżajskiego oraz łańcuckiego. To właśnie uczniowie naszej szkoły mają możliwość pod bacznym okiem profesjonalnego instruktora uczyć i doskonalić umiejętność gry w tenisa stołowego.
Zajęcia sportowe z tenisa stołowego w naszej szkole.
Budowa zegara elektronicznego - @laboratoriaprzyszłości
Uczniowie klasy 7 pod czujnym okiem p. Mariusza Koniecznego na zajęciach informatyki pracowali nad stworzeniem i uruchomieniem zegara elektronicznego. Ostatni etap budowy zegara to montaż układów elektronicznych i kwarcu. Po zmontowaniu i podłączeniu zasilania uruchomili zegar, ustawili czas i alarm, przetestowali wyświetlanie godziny i działanie alarmu. Następnie zamknęli kolejny etap montażu elementów na płytce drukowanej.
Rekolekcje dla uczniów.
W dniach od 21.11 – 23.11. 2023 (wtorek – czwartek) rozpoczynają się Rekolekcje dla uczniów. W te dni zajęcia edukacyjne w szkole są odwołane, natomiast dzieci udają się do kościoła na spotkania rekolekcyjne o godz. 10.00.
Konsultacje indywidualne dla rodziców
Word Master 2023 - Zapraszamy do udziału w konkursie!
REGULAMIN_GMINNEGO_KONKURSU_JEZYKA_ANGIELSKIEGO.docx
Konkurs ma formę rywalizacji drużynowej (3 uczniów klasy 4 reprezentujących daną szkołę) i odbędzie się w budynku Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Budach Łańcuckich 13 grudnia 2023r. o godz. 10.00. Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy!
Obchody 105. Rocznicy Święta Niepodległości Polski
„Kocham WOLNOŚĆ" - takimi słowami piosenki zespołu Chłopcy z Placu Broni rozpoczął się piękny wzruszający występ naszych uczniów z okazji 105. Rocznicy Święta Niepodległości Polski. Po usłyszeniu pierwszych taktów muzyki, uczennice klasy 6 i 5 wykonały wspaniały akrobatyczny taniec patriotyczny z biało – czerwoną flagą, ukazując nam uczucie miłości i przywiązania do Ojczyzny, barw narodowych i wolności. W takiej atmosferze przebiegał dalszy występ uczniów z klasy IV, VI, VII i VIII, którzy w pięknych wierszach, pieśniach i scence – wspomnieniu z 1915 r. ukazali historię Polski, drogę do niepodległości i docenienie wolności. Występ zakończył się wspólnym śpiewem pieśni legionowych. Było uroczyście, wzniośle i patriotycznie. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie uroczystości.
Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej
Uczniowie klasy VII i VIII wzięli udział w Kongresie Pamięci Narodowej w Jasionce pod hasłem : "Historia mówi przez pokolenia". Uczniowie brali udział w zajęciach przygotowanych przez organizatorów w ramach kilku stref: archiwalnej, naukowej, edukacyjnej, militarnej i rekonstrukcji historycznej. Swoją obecnością pokazali zaangażowanie i postawy: patriotyczne, obywatelskie i społeczne.
Lekcja przyrody.
Młodzi Przyrodnicy
Uczniowie klasy IV na lekcji przyrody z dużym zaangażowaniem, prawdziwą pasją i umiejętnościami wykonali proste przyrządy meteorologiczne i zamontowali je na zewnątrz budynku szkoły. Dzięki temu mogli zmierzyć ilość opadów i okreslić kierunek wiatru. Może to przyszli meteorolodzy?
Wizyta uczniów w OSP Budy Łańcuckie - Lewa.
- 26
W dniu dzisiejszym uczniowie klas V i VI mieli wielką przyjemność uczestniczyć w specjalnie dla nich zaplanowanych zajęciach, przygotowanych przez strażaków z OSP Budy Łańcuckie - Lewa. Uczestniczyliśmy w pokazie pierwszej pomocy, pokazie sprzętu do udzielania pierwszej pomocy, pokazie jak nie postępować z palącym się olejem, jak wygląda zadymione pomieszczenie, a także zbadaliśmy dokładnie jak wygląda wyposażenia jednostki OSP. Każdy z uczniów miał okazję zobaczyć, dotknąć oraz dopytać o interesujący sprzęt. Młodzież mogła poćwiczyć resuscytację, zobaczyć jak ewakuować poszkodowanego na desce oraz wiele innych. Bardzo miło spędziliśmy ten czas. Dziękujemy OSP Budy Łańcuckie - Lewa za zaproszenie i już nie możemy się doczekać kolejnego spotkania.
Inicjatywa w konkursie OSE hero.
„100 pierwszych inicjatyw w projekcie OSEhero edycja 2023/2024” to tytuł konkursu, w ramach którego wspólnie z uczniami klasy IV przygotowaliśmy prezentację konkursową w języku angielskim o cyberprzemocy.
Narodowe Czytanie - podziękowanie za udział w akcji
Menu listopad 2023
II miejsce naszych szachistów!
W dniu dzisiejszym czwórka uczniów klas VII-VIII zajęła II miejsce w Finale Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Szachach Drużynowych. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Z wizytą w Podkarpackim Centrum Nauki.
- 10
Właśnie dzisiaj uczniowie klas IV-VI brali udział w wycieczce do Podkarpackiego Centrum Nauki im. I. Łukasiewicza w Jasionce. Uczestniczyliśmy w genialnych warsztatach w trzech pracowniach. Sprawdziliśmy jak działają panele fotowoltaiczne, elementy obwodów elektrycznych wykonane w formie bloków, silniki elektryczne i generatory, multimetry, zasilacze, wszystko połączone kablami - tak wyglądała nasza przygoda w pracowni fizyki podczas eksperymentów z elektrycznością. Na zajęciach z chemii robiliśmy mnóstwo ciekawych doświadczeń z białkiem! W pracowni robotyki zaprogramowaliśmy i zbudowaliśmy swojego własnego robota. Centrum daje możliwość rozwoju wyobraźni i zaspokojenie ciekawości odkrywców. Ponad 200 interaktywnych eksponatów pomaga młodym naukowcom rozwijać swoje zainteresowania, uzupełniać wiedzę z przedmiotów ścisłych. Po warsztatach grupowych wszyscy uczniowie świetnie się bawili eksplorując interaktywny świat Centrum Nauki.
Bierzemy udział w projekcie patriotycznym!
Uczniowie klasy siódmej i ósmej biorą udział w projekcie „Wzór odwagi: historia rodziny Ulmów” nakreślającym bohaterską postawę członków rodziny Ulmów. Projekt przewiduje wyjazd do Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, warsztaty tematyczne przeprowadzone przez wykwalifikowanych edukatorów oraz wyjazd do Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie na spektakl „Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów”. Projekt ma na celu upowszechnienie wśród młodzieży podkarpackiej historii i postawy członków rodziny Ulmów, którzy ponieśli śmierć za ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej. Uczestnicy poznają losy tych niezwykłych Polaków oraz ich poświęcenie. Kolejnym zamierzeniem, jest kształtowanie wśród młodych ludzi postaw współczucia, ofiarności i udzielania bezinteresownej pomocy potrzebującym. Poprzez zapoznanie się z historią Ulmów, dąży się do rozwijania w młodym pokoleniu wrażliwości na cierpienie innych i gotowości do podania pomocnej dłoni. Istotne jest pielęgnowanie pamięci o bohaterskich czynach Polaków, którzy z narażeniem własnego życia angażowali się w ratowanie ofiar Holocaustu.
Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Forum Współpracy i Rozwoju, które finansuje całe przedsięwziecie. Projekt został zaakceptowany przez Ministra Edukacji Pana prof. Przemysława Czarnka, w ramach realizacji Programu Wsparcia Edukacji.
Pasowanie na ucznia klasy 1
Dnia 13 października 2023 r. uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Budach Łańcuckich zostali pasowani na ucznia. Tego dnia pierwszoklasiści przybyli do szkoły w galowych strojach w obecności swoich rodziców, którzy towarzyszyli im w ceremonii ślubowania oraz pasowania na ucznia. W tej uroczystości brała również udział cała społeczność szkolna, Rada Rodziców szkoły oraz Pani Dyrektor. Uczniowie z klas młodszych przygotowali występy, w których zaprezentowali recytację wierszy, zaśpiewali piosenki, odtańczyli układ taneczny oraz pochwalili się talentem aktorskim. W ramach pamiątki z tego wyjątkowego dnia, pierwszoklasiści otrzymali dyplomy oraz upominki. Pasowanie na ucznia połączone było z obchodami 250-lecia utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Uroczystą akademię z tej okazji przygotowali uczniowie klas starszych. Podziękowali oni swoim nauczycielom piosenką i humorystycznym wierszem.
2
Mobilne Laboratorium Przyszłości z wizytą w naszej szkole
- 3
Młodzież z klas IV-VIII uczestniczyła dzisiaj w zajęciach warsztatowych przeprowadzonych przez edukatorów w ramach Mobilnych Laboratoriów Przyszłości. Mobilne Laboratorium Przyszłości pojawiło się u nas w ramach akcji mającej na celu aktywne i kreatywne wykorzystanie sprzętu objętego projektem i wzbudzenie zainteresowania nowoczesnymi technologiami wśród nauczycieli, uczniów i ich rodziców. Założeniem projektu jest unowocześnienie szkół tak, aby zajęcia prowadzone były w angażujący i ciekawy dla uczniów sposób.
Podczas spotkania uczniowie uczestniczyli w zajęciach z wykorzystaniem drukarki 3D oraz Gogli VR. Mamy nadzieję, że zajęcia pozwolą uczniom na rozwijanie kreatywności, pasji, zainteresowań i talentów a także rozbudzą zainteresowanie umiejętnościami, pozwalającymi na wykorzystanie nowoczesnych technologii.
Nowoczesne technologie w polskich szkołach!
Mobilne Laboratoria Przyszłości to nowoczesne technologie na lekcjach w polskich szkołach. 16 specjalnie oznaczonych i wyposażonych w nowoczesny sprzęt busów Mobilnych Laboratoriów Przyszłości, a w nich zespoły edukatorów, którzy od początku września 2022 r. każdego dnia przemierzają dziesiątki kilometrów, by dotrzeć nawet do najdalszych zakątków Polski. Tak wygląda projekt edukacyjny, w ramach którego edukatorzy prowadzą pasjonujące zajęcia z wykorzystywania najnowszych technologii dla tysięcy uczniów ze szkół podstawowych. W poniedziałek 9 października edukatorzy z Laboratoriów Przyszłości zagoszczą w naszej szkole. Uczniowie klas IV-VIII będą mieli okazję uczestniczyć w fantastycznych warsztatach. Po więcej szczegółów: MLP_komunikat_informacyjny.pdf
Noc Bibliotek 6 października 2023r. w GOKiCZ Białobrzegi
Wizyta uczniów klas 1-3 w Muzeum Wsi Markowa.
- 3
Markowa jest miejscowością o bogatym życiu kulturalnym. Jednym z przejawów aktywności mieszkańców jest Muzeum Skansen Zagroda. Niemal wszystkie eksponaty są darowiznami mieszkańców Markowej, którzy – chcąc zachować pamięć o własnych korzeniach – byli inicjatorami założenia Muzeum. Zrzeszeni w Towarzystwie Przyjaciół Markowej w 1985 r. udostępnili turystom do zwiedzania główne obiekty obecnego skansenu: chatę, stajnię i wiatrak z 1946 r. W miejscach tych zebrane zostały eksponaty obrazujące codzienne życie mieszkańców Markowej z przełomu XIX i XX w., tj. z czasów gdy kultura chłopska była jeszcze żywa i stanowiła o wizerunku miejscowości. W pomieszczeniach zagrody organizowane były wystawy strojów ludowych oraz demonstrowano pokazy tradycyjnego rzemiosła, obrzędów oraz codziennych czynności gospodarskich.
Uczniowie klas I - III odwiedzili we wtorek 3 października skansen w Markowej. Dzieci dowiedziały się jak mieszkali, pracowali i żyli nasi pradziadkowie i dziadkowie. Zwiedzanie skansenu zakończyli piknikiem na wolnym powietrzu. Później zobaczyli kościół i relikwie błogosławionej rodziny Ulmów. Było super i pogoda dopisała!
Archiwum Aktualności