Reprezentacja naszej szkoły w osobach: Pani Wiesława Bosak, Pani Anna Zielińska oraz Katarzyna Kuter i Kornelia Sigda z klasy VI wzięła udział w Ogólnopolskiej Konferencji "WOLONTARIAT-PRZESTRZEŃ CZYNIENIA DOBRA",która odbyła się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Rzeszowie-Jasionce. Organizatorem konferencji był Podkarpacki Kurator Oświaty przy współpracy z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego oraz Fundacją Generator Inspiracji. Wydarzenie zgromadziło 477 uczniów ze 110 szkół województwa, ich opiekunów, reprezentantów licznych stowarzyszeń, fundacji i wielu organizacji, propagujących ideę wolontariatu w różnych formach współpracy ze szkołami. Po części wykładowej uczestnicy wzięli udział w jednym z czterech paneli tematycznych. Podsumowaniem konferencji była debata oksfordzka "WOLONTARIAT NIE JEST BEZINTERESOWNY". Dzięki konferencji nasi wolontariusze dowiedzieli się, co jeszcze mogą robić płaszczyźnie bezinteresownej pomocy potrzebującym, by zmieniać na lepsze otaczający świat.
Aktualności
WOLONTARIAT-PRZESTRZEŃ CZYNIENIA DOBRA
POKAZ NAUKOWY "NAUKOWA EPIDEMIA, CZARY MARY I ALCHEMIA"
6 grudnia, w Mikołajki Rada Rodziców zafundowała wszystkim uczniom szkoły naukowy pokaz fizyczno-chemiczny w wykonaniu grupy ZAELEKTRYZOWANI z Lublina. Przedstawienie zawierało elementy wykładu, laboratoriów naukowych, kabaretu oraz interaktywnego quizu, krtóry pozwolił uczestnikom na czynny udział w wydarzeniach i eksperymentach. Fabuła była przystępna dla uczniów w tym wieku i zgrabnie łączyła elementy humorystyczne i edukacyjne. Przeprowadzone były efektowne eksperymenty:
-rura Bernoullego.
-lewitujące piłki,
-reakcja etnolu z kwasem borowym (zielony smok),
-wpływ działania siły odśrodkowej na człowieka,
-płonące kule,
-właściwości metanu i mieszanki propan butan,
-ciecz nieniutonowska,
-zabawy z helem i inne.
Sądząc po reakcji widzów było to bardzo ciekawe wydarzenie zarówno dla najmłodszych, jak i starszych uczniów, a przy tym bardzo edukacyjne.
NARODOWE CZYTANIE-PREZENT-NIESPODZIANKA
Nasza szkoła na początku roku wzięła udział w Narodowym Czytaniu QUO VADIS Henryka Sienkiewicza. Wybrane przez siebie fragmenty utworu czytali nauczyciele oraz uczniowie. Otrzymaliśmy też pamiątkową pieczęć, którą przybijaliśmy na egzemlarzach z biblioteczki uczestników wspólnego czytania dzieła noblisty. Na początku grudnia przyszła przesyłka z Kancelarii Prezydenta z unikatowym wydaniem QUO VADIS z dedykacją Prezydenta i Pierwszej Damy oraz list gratulacyjny dla organizatorów i uczestników Narodowego Czytania. Szkolnym koordynatorem akcji była pani Wiesława Bosak.
Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole
Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w sukience... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego pluszowego misia. Nieodłącznie kojarzony jest on z beztroskim czasem dzieciństwa. Wiedzą o tym doskonale uczniowie naszej szkoły którzy w przeddzień Światowego Dnia Pluszowego Misia pochwalili się swoimi ukochanymi maskotkami. Na korytarzu szkolnym pojawił się również niezwykle przyjemny widok – ogromna wystawa prac konkursowych„Mój Pluszowy Miś”, w którym to konkursie udział wzięła cała szkoła. Wszystkie prace wyszły wspaniałe, a ich wykonanie przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów, więc postanowiliśmy sprawiedliwie nagrodzić wszystkich uczestników konkursu. Najlepiej bawili się uczniowie zerówki oraz klas I-II, którzy wspólnie ozdabiali słodkie misie i babeczki, rysowali ukochane pluszaki, a także dowiedzieli się ile tak naprawdę pluszowy miś ma lat i jaka jest historia jego powstania. Dzień był pełen wrażeń i zakończył się wspólną zabawą przy misiowych przebojach. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, a dla osób które także chciałyby poznać historię pluszowego misia podaję adres strony, na której dowiedzą się kilku ciekawostek o tej niezwykłej przytulance. (http://miastodzieci.pl/czytelnia/swiatowy-dzien-pluszowego-misia/)
WYCIECZKA NA LOTNISKO W JASIONCE
W środę, 26 października odbędzie się wycieczka dla klas 0-II na lotnisko w Jasionce. Zbiórka w szkole o godz. 8.30. Planowany powrót-ok. godz. 13.00. Dzieci uczestniczące w kursie tańca proszone są o pozostanie na zajęcia.
INDYWIDUALNE SPOTKANIA Z RODZICAMI
We wtorek, 25 października 2016r. od godz. 16.00 do 19.00 wychowawcy i nauczyciele przedmiotów będą do dyspozycji rodziców. Zapraszamy do indywidualnych spotkań, podczas których można będzie uzyskać informację na temat postępów w nauce i zachowania uczniów.
VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
30 września 2016 r. w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Oprócz nas oficjalnie świętowało jeszcze 2977 szkół z całego świata. Akcja ta była wielkim szkolnym wydarzeniem. Najpierw trwały przygotowania, podczas których dzieci przypominały sobie to zagadnienie, wyłoniliśmy wśród uczniów tych najlepiej znających tabliczkę - zostali oni Egzaminatorami. Przygotowali i przeprowadzili w szkole Egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia. Próbowali wszyscy uczniowie - każdemu zależało na tym, aby zostać Ekspertem Tabliczki Mnożenia. Tym, którzy bezbłędnie zapisali na losach odpowiedzi Komisja Egzaminacyjna wręczyła oficjalnie oznakę Eksperta. Ekspertami zostali również Rodzice, ponieważ oni tym razem też zaryzykowali i sprawdzili swoją wiedzę. Cieszymy się bardzo, że i dorośli przystapili do egzaminu, bo akcji towarzyszy hasło:
" Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają".
Spotkanie z policjantem
W naszej szkole na początku każdego roku szkolnego dzieci klas młodszych poznają drogę do szkoły wraz ze znakami drogowymi i zasadami, które uczą jak należy zachowywać się w pobliżu ulic.
W ramach edukacji w tym kierunku, w naszej szkole odbyło się spotkanie oddziału przedszkolnego i klasy 1 z panem dzielnicowym. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w szkole i w domu. Pan policjant przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Następnie wytłumaczył, jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Policjant poinformował i zademonstrował dzieciom również, w jaki sposób należy się zachowywać podczas ataku psa.
Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa, a także czynnie uczestniczyły w spotkaniu. Dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań.
DNI DODATKOWO WOLNE OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZYCH 2016/17
Dyrektor w porozumieniu z Radą Pedagogiczną i Radą Rodziców ustalił dni doodatkowo wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2016/17:
- 31 października 2016r. (poniedziałek przed dniem wszystkich Świętych)
- 22 grudnia 2016r. (czwartek przed Swiętami Bożego Narodzenia)
- 2 maja 2017r. (wtorek między 1 a 3 maja)
- 16 czerwca 2017r. (piątek po Bożym Ciele)
-22 czerwca 2017r. (czwartek przed zakończeniem roku szkolnego)
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/17
Jeszcze w uszach szumią morskie fale,
śpiewa głośno rześki, górski wiatr.
Na wakacjach było, było tak wspaniale,
ale teraz już do szkoły nadszedł czas.
A choć żal nam letnich chwil wesołych,
to do szkoły każdy chętnie mknie,
aby spotkać znów kolegów dobrych
i przygody opowiedzieć swe.
Witaj szkoło, witaj nasza dobra szkoło.
Przyjmij nas radośnie, miło i wesoło.
Bo wracamy wypoczęci i szczęśliwi.
Mamy mnóstwo dobrych chęci, wiele siły.Nowy rok szkolny rozpoczął się mszą św. w kościele. Następnie uczniowie wraz z rodzicami udali się do szkoły. Na początku wszystkich obecnych przywitała Pani Dyrektor. Życzyła uczniom miłych chwil spędzonych na nauce i zabawie, nauczycielom owocnej pracy, a rodzicom satysfakcji z postępów swoich pociech. Później uczniowie udali się do klas na spotkanie z wychowawcami.
W tym roku do szkoły będzie uczęszczało 103 uczniów w 6 oddziałach. Życzymy powodzenia i sukcesów w nauce.
Dzień Europejski - poznajemy naszych sąsiadów. Podsumowanie projektu.
Po 5 miesiącach ciężkiej pracy i żmudnych przygotowań możemy z całą pewnością powiedzieć, że projekt
"Dzień Europejski - poznajemy naszych sąsiadów " został oficjalnie zakończony. W styczniu nasza szkoła wysłała sześć zaproszeń do udziału w projekcie, który został stworzony w ramach programu Białobrzeskie Inicjatywy Edukacyjne. Do udziału zaproszone zostały wszystkie szkoły podstawowe w naszej gminie i wszystkie na zaproszenia odpowiedziały, dzięki czemu mogliśmy uczestniczyć wspólnie we wspaniałej przygodzie związanej z poznawaniem naszych europejskich sąsiadów. Uczniowie doskonale poradzili sobie z zadaniami projektowymi, przygotowali je w terminie, a efekty ich pracy zaobserwować było można podczas podsumowania projektu. Opiekunowie z poszczególnych szkół zadbali o wysoki poziom przygotowanych i prezentowanych informacji oraz ich wiarygodność.
W trakcie trwania projektu każda z grup z poszczególnych szkół, po wylosowaniu wybranego kraju, miała na celu przygotowanie prezentacji multimedialnej prezentującej najważniejsze fakty dotyczące kultury, tradycji, kuchni wybranego kraju. Oprócz samej prezentacji uczniowie wraz z pomocą opiekuna mieli za zadanie uszyć kobiecy strój regionalny danego państwa, a także przyrządzić najbardziej rozpoznawalne potrawy narodowe, które w końcowym etapie podsumowania były częścią konkursu, w wyniku którego uczestnicy wyłonili najsmaczniejszą i najlepiej przyrządzoną potrawę z danego państwa.
Opiekunem uczestników ze szkoły Podstawowej Nr 2 im. Armii Krajowej w Budach Łańcuckich była p. Barbara Mach, a państwo które wylosowali uczestnicy to Rosja. Szkołę Podstawową Nr 2 w im. Tadeusza Kościuszki w Korniaktowie Północnym reprezentowała p. Katarzyna Szczepańska, a państwem o którym informacje przygotowali uczniowie były Niemcy. Przygotowaniem pięknej prezentacji o Czechach, potraw oraz stroju zajęła się grupa uczniów z Zespołu Szkół im. Adama Mickiewicza w Białobrzegach, pod opieką p. Anny Zielińskiej, natomiast o Litwie opowiedzieli nam uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Białobrzegach, pod opieką p. Anny Mac. Kuchnię, tradycje i kulturę Ukrainy przybliżyli nam uczniowie z Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Woli Dalszej, pod opieką p. Anny Turosz. Prezentacje, stroje, a także potrawy Słowackie i Białoruskie przygotowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Budach Łańcuckich. Po obejrzeniu wszystkich prezentacji, degustacji przygotowanych potraw wszyscy uczniowie i nauczyciele biorący udział w projekcie zagłosowali na najsmaczniejsze według nich danie. Zwycięzcą okazała się Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Białobrzegach oraz przygotowane przez jej reprezentantów litewskie czebureki, czyli smażone w głębokim tłuszczu pierożki z nadzieniem z pieczarek lub mięsa. Dziewczynki, ubrane w ludowe stroje prezentowały się wyjątkowo pięknie, uświetniając tym samym przygotowane przez swoje szkoły prezentacje. Na końcu spotkania przyszedł czas na rozdanie pamiątkowych dyplomów oraz nagród książkowych dla wszystkich uczestników projektu oraz podziękowanie dla opiekunów za przygotowanie dzieci do projektu oraz ich wkład pracy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Wizyta w Kresowej Osadzie - Basznia
Uczniowie klasy „0” oraz I wybrali się wspólnie na wycieczkę do Kresowej Osady w Baszni. Jedną z atrakcji, jaka czekała na dzieci był plac zabaw z wielkimi dmuchanymi zjeżdżalniami. Po krótkiej obiadowej przerwie i smacznych pierożkach przyszedł czas na odwiedzenie Krainy Miodem Płynącej. Zajęcia wprowadziły dzieci w tajemniczy świat rodziny pszczelej podglądanej we wnętrzu przeszklonego ula, pozwoliły poczuć jego zapach, posłuchać odgłosu pracy pszczół, posmakować miodu oraz poznać tajniki pracy w pasiece. Najciekawszą atrakcją było robienie własnoręcznie świeczek i pszczółek z węzy. Nawet lekki deszcz nie zepsuł nikomu zabawy. To był bardzo mile spędzony dzień. Zapraszamy do albumu.
XXIV OGÓLNOPOLSKI ZLOT SZKÓŁ SIENKIEWICZOWSKICH
W dniach 20-22 maja 2016r. dwie uczennice naszej szkoły uczestniczyły w XXIV Ogólnopolskim Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich, który w tym roku odbył się w Oblęgorku.
Czekało na nas wiele atrakcji. Pierwszego dnia uczennice przebrane za bohaterów z dzieł H. Sienkiewicza brały udział w uroczystym pochodzie ulicą pisarza w Kilecach. W Kieleckim Centrum Kultury odbyła się również gala, na której zjawili się niecodzienni goście - potomkowie H. Sienkiewicza, a także odtwórcy ról z "Trylogii" - Daniel Olbrychski i Jan Nowicki.
Nazajutrz udaliśmy się na Mszę Świętą do Kościoła Parafialnego pw. św. Marii Magdaleny i św. Mikołaja w Chełmcach, do którego na nabożeństwa za życia przybywał sam Sienkiewicz. Kolejno złożyliśmy hołd na grobach potomków pisarza, a następnie udaliśmy się do Pałacyku H. Sienkiewicza w Oblęgorku. Tam odbył się piknik, który uświetnili swymi występami uczniowie pobliskiej szkoły podstawowej.
Ostatniego dnia naszej wyprawy zwiedziliśmy Zamek Królewski w Chęcinach, gdzie realizowane były sceny batalistyczne do filmu "Pan Wołodyjowski", a także udaliśmy się do Centrum Nauki Leonarda da Vinci.
Oblęgorek i jego okolice zachwyciły nas, a wrażenia z pobytu w tych urodziwych miejscach na długo zagoszczą w naszej pamięci.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.
WYJAZD DO KINA-PREZENT RR NA DZIEŃ DZIECKA
Z OKAZJI DNIA DZIECKA RADA RODZICÓW UFUNDOWAŁA UCZNIOM CAŁEJ SZKOŁY WYJAZD DO KINA HELIOS W RZESZOWIE. KLASY 0-III OBEJRZAŁY FILM "DZIELNY KOGUT MANIEK", NATOMIAST UCZNIOWIE KLAS STARSZYCH "KSIĘGĘ DŻUNGLI" W 3D. WSZYSCY WRÓCILI BARDZO ZADOWOLENI. DODATKOWĄ ATRAKCJĄ, JAK TO W KINIE BYŁ POPKORN I COLA.
Wycieczka do Warszawy.
Uczniowie naszej szkoły wspólnie z kolegami i koleżankami ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Korniaktowie Północnym, w dniach 5-6. 05. 2016r odwiedzili Warszawę. Program wycieczki był bardzo bogaty. Mieliśmy okazję poeksperymentować w Centrum Nauki Kopernik oraz przeżyliśmy niesamowite chwile na seansie w Planetarium. Dla chłopców nielada gratką okazała się wizyta na Stadionie Narodowym, gdzie podążali trasą naszych piłkarzy. Ponadto, zwiedziliśmy Sejm, spacerowaliśmy po Łazienkach oraz byliśmy świadkami zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wiele emocji przysporzył dzieciom wjazd na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki, widoki zapierały dech w piersiach. Posłuchaliśmy koncertu Chopina przy jego pomniku, zjedliśmy lody na Starym Mieście oraz podróżowaliśmy metrem. To były dwa wspaniale spędzone dni. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.
DZIEŃ DZIECKA
30 maja 2016r. z okazji Dnia Dziecka Rada Rodziców organizuje dla wszystkich uczniów szkoły wyjazd do kina Helios w Rzeszowie. Wyjazd dla dzieci jest bezpłatny-wszystkie koszty pokrywa Rada Rodziców. Klasy 0-III obejrzą film "Dzielny kogut Maniek", natomiast klasy IV-VI "Księgę dżungli".
Dla młodszych dzieci przed projekcją filmu przewidziany jest quiz z nagrodami na temat "Czym się różni wieś od miasta?". Obie projekcje rozpoczną się o 10.00. Szczegóły dotyczące godziny wyjazdu zostaną podane wkrótce.
DZIEŃ MATKI I OJCA
W ŚRODĘ, 25 MAJA O GODZINIE 17.00 NA SALI GIMNASTYCZNEJ ODBĘDZIE SIĘ UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI DNIA MATKI I OJCA. SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKICH RODZICÓW!
Wizyta w Sanoku.
W poniedziałek 11 kwietnia 2016r na Hali „Areny Sanok” uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność uczestniczyć we wspaniałym przedstawieniu, znanej z występów na całym świecie, Moskiewskiej Rewii na Lodzie, która zaprezentowała fantastyczne, baśniowe widowisko dla dzieci oparte na motywach baśni J.CH. Andersena – Królowa Śniegu On Ice. Oprawa muzyczna oraz choreografia sprawiły, że dzieci były zachwycone pokazem. Po występie wybraliśmy się do Skansenu w Sanoku, gdzie mieliśmy możliwość podziwiania, jak wyglądały stare zabudowania oraz warsztaty rzemieślnicze: tkackie, garncarza, kołodzieja, wytwórcy drewnianych łyżek, koszy wiklinowych itp. Odwiedziliśmy piękną cerkiew oraz szkołę, w której uczniowie mogli się przekonać, jak uczyły się dzieci w przeszłości. Cała wyprawa bardzo się nam podobała. Zapraszamy wszystkich do obejrzenia zdjęć.
INDYWIDUALNE SPOTKANIA Z RODZICAMI
W CZWARTEK, 28 KWIETNIA 2016r. W GODZINACH OD 17.00 DO 19.00 DYŻURY BĘDĄ PEŁNIĆ WSZYSCY NAUCZYCIELE. RODZICE BĘDĄ MOGLI POROZMAWIAĆ O POSTĘPACH W NAUCE I ZACHOWANIU SWOICH POCIECH. ZAPRASZAMY!
Wrażenia po obozie Euroweek
Już po raz drugi uczennice naszej szkoły wzięły udział w obozie językowym Euroweek – Szkoła Liderów, który odbywa się
w pięknej, malowniczej miejscowości Międzygórze. Tym razem w przygodzie z językiem angielskim brały udział trzy uczennice klasy VI – Maria Bagienko, Marcelina Machniak, Ania Rydzik oraz jedna uczennica klasy V – Kasia Kuter. Na 5- dniowy obóz dziewczynki pojechały 10 marca 2016 r. wspólnie z uczniami ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Korniaktowie Północnym, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Armii Krajowej W Budach Łańcuckich oraz Zespołu Szkół im. KEN w Woli Dalszej. Na miejscu dzieci poznały wolontariuszy z Kenii, Filipin, Indonezji, Meksyku, Indii oraz wielu innych. Naszym opiekunem był Patrick Kimani, którego pamiętamy z ostatniego obozu oraz z gościnnej wizyty w naszej szkole. W trakcie pobytu na obozie uczniowie szlifowali język angielski oraz brali udział w ciekawych grach i zabawach edukacyjnych. Integrowali się poprzez wspólnie wykonywane zadania, wzbogacali swój zasób słownictwa oraz poznawali tradycje i kulturę krajów, z których pochodzą nasi wolontariusze. To był owocnie spędzony czas. Już nie możemy doczekać się kolejnego wyjazdu. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym!
Archiwum Aktualności