• Historia

        • Historia szkoły została opracowana na podstawie wywiadu z byłym nauczycielem, członkiem komitetu Rozbudowy Szkoły w latach sześćdziesiatych, mieszkańcem Bud Łańcuckich, Franciszkiem Kojdrem oraz kierownikiem szkoły w latach sześćdziesiatych, Julianem Laskiem.

           

          "Pierwsza szkoła, o której opowiadali mieszkańcy bud Łańcuckich znajdowała sie w miejscu, gdzie obecnie stoi dom Stanisława Bloka. Była drewniana, uczyło w niej jedno małżeństwo, nazywali sie Zaprzałowscy. Były cztery klasy łączone-po dwie uczyły się w jednej sali." (Franciszek Kojder-wywiad.)

          Drewniany budynek szkoły był wykupiony przez wieś dla celów oświatowych. Nauka w tej szkole przypadała na lata 1900-1912. Potem powstał druga szkoła, w której potem mieścił się Dom Nauczyciela. Były tam dwie klasy i mieszkanie kierownika. Uczeszczali do niej uczniowie z Bud Łańcuckich, Gniewczyny i Korniaktowa. z czasem okazało sie, że budynek był za ciasny i klasy porozrzucane. jedna sala była w pozydowskim domu, gdzie obecnie mieszka Stanisław rachwał, ddruga izba na "Hasklówce"-obecnie dom józefa Konia, trzecia u Pauliny Bosak, kolejna u Bartnika "Młynarza". Takie rozproszenie klas było niekorzystne. (Franciszek Kojder-wywiad).

          "Ponieważ ciężko było dzieciom biegać na każdą lekcję do innego budynku, a i uczniów było coraz więcej (ok. 200) przyszedł czas, aby pomyśleć o budowie nowej szkoły.

          Poczatkowomiała to być wspólna inwestycja wsi Budy Łańcuckie i Korniaktowa Północnego. Nie doszło jednak do tego ze względu na różnice zdań, co do miejsca postawienia budynku. Korniaktów chciał, aby to było pod "górą", na co Budy nie mogły się zgodzic ze względu na zbyt dużą odległość od granic obwodu szkolnego. W rezultacie każda wieś zaczęła budować własną szkołę. Ta w budach Łańcuckich miała stanąć obok starego budynku.

          Był rok 1957. zawiazał się komitet budowy Szkoły. na jego czele stanął jan Cebulak, óźniej zastapił go Antoni Bartnik. Członkami Komitetu byli: Józef Koń, Władysław Porębny, Józef kojder, Roman Kojder, Józef Drążek, Franciszek Stafiej, Franciszek Kojder, Józef Socha, Ludwik Harpula.

          Budowę szkoły nadzorowali z ramienia Urzędu Powiatowego inż. pilch oraz inż. Edward Sito i Pankiewicz. Bezposrednio budową kierował Tadeusz Porębny. Fachowe roboty murarskie wykonywała brygada Józefa Szpilki z Żołyni. Prace pomocnicze wykonywali w czynie społecznym mieszkańcy wsi, którzy wspomagali tez budowę finansowo (zobowiazali sie do pokrycia 50% kosztów inwestycji). Dużą pomoc finansową uzyskano dzięki ówczesnemu Sekretarzowi rady Narodowej Franciszkowi Kiełbickiemu (500 tys. złotych).

          Poświęcenia  fundamentów dokonał ks. Tadeusz Szmyd (akta wmurowano w północno-zachodnim rogu szkoły na wysokosci 1 m). poczatkowo miał to być budynek parterowy (tzw. pawilon), lecz uważano, że cztery klasy to nadal za mało dla tylu uczniów. Dobudowano więc piętro. Prace zakończono w 1961 r. poświęcenia szkoły dokonał ks. Józef Matuszek. Budynek miał 8 klas lekcyjnych i 2 przestronne hole. Zorganizowano klasopracownie: wychowania technicznego, chemii, fizyki, geografii. Stworzono biblioteke szkolna. Dla potrzeb SPR (Szkoły Przysposobienia Rolniczego) urządzono kuchnię. W szkole był pierwszy we wsi telewizor. Schodzili sie tu mieszkańcy wsi (przewaznie w niedzielę) na oglądanie filmów. Zakupiono projektor filmowy. w szkole kwitła działalność oświatowo-kulturalna: były przygotowywane i wystawiane przedstawienia teatralne, programy dożynkowe, działał chór. Zawiazano drużynę harcerską. Uczniowie osiągali bardzo dobre wyniki w sporcie."
          (Julian Lasek-wywiad).

          Od czasu wybudowania nowej szkoły do roku 2006 budynek nie zmienił swojego ogólnego wyglądu, chociaż przeprowadzono wiele remontów i modernizacji.

          Na wiosnę 2005 r. rozpoczeto rozbudowę szkoły. Pierwszego września była juz powiększona o tzw. przwiazkę łączącą budynek z salą gimnastyczą. Mieszczą się tam szatnie dla ucznió, gabinet pielęgniarki szkolnej i dyrektora. Przeprowadzono tez gruntowny remont całego budynku. 26 stycznia 2006 r. została oddana do uzytku sala gimnastyczna. Poświęcenia dokonał ks. proboszcz Władysław Szular.

          Na uroczystości obecny był Wójt Gminy Białobrzegi Franciszek Masłoń, inicjator rozbudowy tej szkoły, radni, przedstawiciele ministerstwa, władz wojewódzkich, kuratorium i inni zaproszeni goście.

           

           

           

           

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Budach Łańcuckich
      • 17 224 53 29
      • Budy Łańcuckie 333 37-114 Białobrzegi Poland